Doğan Kuşu İle Hz. Süleyman’ın Hikayesi

Bilindiği üzere Süleyman Peygamber, bütün kuşların dillerinden anlaması üzerine nam salmıştır. Bir gün bir doğan kuşu adamın birini şikayet etmek üzere Süleyman Peygambere gelir ve der ki:

– ”Şu adamın bahçesinde bir ağaca yuvamı yaptım ve o adam her defasında gelip yuvamı bozuyor. Onu uyarında yuvamı yıkmaktan vazgeçsin” der.

Hz. Süleyman(a.s) hemen ağaç sahibini yanına çağırarak, “Bir daha bu doğanın yuvasını bozma!” diye tenbih ettikten sonra adamın karşısında şeytanlara şu emri verdi: “Ey ifritler, ben sizin ikinizin de amiriyim. Gelecek yıl o adam doğanın yuvasını bozarsa, ikiniz onu yakalayacak ve iki parçaya ayırarak, bir parçasını doğuya, bir parçasını da batıya göndereceksiniz.”

Ertesi yıl gelip çattı. Ağaç sahibi, Süleyman Peygamber’in dediklerini unutup yine ağaca çıkarak doğan kuşunun yuvasını bozdu. Fakat bozadan önce bir muhtaca sadaka olarak bir parçacık ekmek vermişti. Doğan yine Süleyman Peygambere gelerek yuvasını bozan adamdan şikayetçi oldu.

Bunun üzerine Hz. Süleyman(a.s) iki ifrit’i çağırarak vazifelerini yerine getirmedikleri için, kendilerini cezaya çarpmaya niyetlendi ve dedi ki: “Ey ifritler!… Niye emrimi yerine getirmediniz? Şimdi sizi cezalandıracağım.” Dedi

İfritler:

-Ey Allah’ın halifesi Süleyman!… Bahçenin sahibi ağacın üzerine çıkarak yuvayı bozmaya kalkıştığında onu yakalayıp tam emrinizi yerine getirecektik ki, o sırada Allah(c.c) gökten iki melek indirerek üstümüze musallat etti, getiremedik. Meğer adam bir yoksula sadaka vermiş. Melekler bizi yakaladıkları gibi birimizi ta doğuya, birimizi de ta batıya sürdüler. Böylece adam verdiği sadaka sayesinde tuzağımıza düşmekten kurtulmuş oldu

 

Yazar: islamihikaye

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir